Kas labāk – aizdevums vai sliktāks mājoklis ?

By | April 6, 2016

Saskaņā ar “DNB barometra” aptauju, ko veic socioloģisko pētījumu centrs SKDS 36% Latvijas iedzīvotāju ekonomē uz citu lietu rēķina, lai spētu norēķināties par mājokļa uzturēšanu ar pakalpojumu sniedzējiem (elektrība, gāze, apkure, ūdens, atkritumu izvešana, apsaimniekošana). Savukārt 37% iedzīvotāju mājokļa uzturēšana nesagādā īpašas grūtības.

Visvairāk taupīt nākas jauniešiem, kam vēl nav iegūta kvalifikācija, kā arī vecāka gadagājuma cilvēkiem (55 – 74), jo šajā vecumgrupā ienākumi dabiski samazinās. Jau tradicionāli lielākas grūtības savilkt galus kopā iedzīvotājiem ir apkures sezonā, kad komunālie rēķini kļūst divas līdz četras reizes lielāki nekā gada siltajā periodā. Tiesa, varam mierināt sevi ar domu, ka zinātnieki prognozē Latvijā aizvien siltākas ziemas, kas varētu rezultēties mazākos apkures rēķinos.

Lai ilgtermiņā samazinātu izdevumus par mājokļa uzturēšanu, ir svarīgi veikt ēku siltināšanu. Privātīpašnieki to var darīt paši, savukārt daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājiem ir kopīgi jāvienojas un jāsaņem vismaz 50 + 1 procenta iedzīvotāju piekrišana mājokļa silitināšanai. Vienlaikus gan jārēķinās, ka mājokļa siltināšana, modernizācija, labiekārtošana un citi pasākumi vienmēr ir saistīti ar papildus tēriņiem. Daļa iekrāj naudu un veic uzlabojumus no saviem līdzekļiem, citi nespēj sakrāt un papildus finansējumu iegūst ņemot kredītu. Ņemot aizdevumu, gan jāatceras, ka ar katru aizņemšanos dzīves kvalitāte var ne tikai uzlaboties, bet arī samazināties, sevišķi apstākļos, kad rodas problēmas ar aizdevuma atmaksu.

Ir cilvēki, kas veic dažādus mājokļa uzlabojumus 2, 5, 10 pat 30 gadus, tad paliek veci un pārdodot īpašumu atklāj, ka nevienam uzlabojumi nav vajadzīgi. Visi ieguldījumi remontā tiek nojaukti un nopērkot dzīvokli vai māju jaunie īpašnieki visu taisa pa savam. Ja mājas remonts kļūst par dzīvesveidu un visas finanses tiek ieguldītas tikai tajā, tad jārēķinās, ka neko no pasaules neredzēsiet, bet Jums būs skaista māja vai dzīvoklis. Daži ceļo savā iekšējā pasaulē, citi brauc uz koncertiem, ceļojumos, apgūst jaunas prasmes. Beigas jebkurā gadījumā visiem ir vienādas.

Attiecībā uz īstermiņa aizdevumiem, pastāv sakarība, kas nosaka, ka, aizņemoties naudu, ir jāvērtē savas finansiālās iespējas atmaksāt parādu. Kreditori ir daudz, piemēram credit one piedāvā aizdevumu ar atmaksas termiņu līdz vienam mēnesim. Jaunajiem klientiem pat ir pieejamas dažādas atlaides, taču jāatceras, ka nauda būs jāatmaksā vienā maksājumā. Ja to nevarēsiet izdarīt, tad par neatmaksātā parāda summu būs jāmaksā papildus (par pagarināšanu). Tas, protams, nekad nav patīkami un var likt sev uzdot jautājumus par veselo saprātu, aizņemoties internetā vai pat bankā.

Atbildot uz virsrakstā uzdoto jautājumu, kas labāks – aizdevumi vai mazāk kvalitatīvs jautājums, varam secināt, ka katram ir jāizvērtē savas prioritātes. Dzīvē par visu ir jāmaksā un, ja par visu svarīgāks ir mājoklis, tad ieguldiet tajā, nevis sevī vai bērnos. Beigas tāpat visiem ir pilnīgi vienādas.