Liekais svars un aptaukošanās Latvijā

By | July 22, 2020

Tikai 2/5 Latvijas iedzīvotāju ir normāls svars, savukārt paŗējo svara indekss neatbilst normām, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pētījums par Latvijas iedzīvotāju veselību ietekmējošiem paradumiem, kura laikā tika aptaujāti 3500 iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

Līdzīgi kā citās pasaules valstīs arī Latvijā aizvien vairāk cilvēki aptaukojas un šī tendence kļūst sevišķi pamanāma vecāka gadagājuma cilvēkiem. Paaugstināts ķermeņa masas indekss korelē ar dažādām veselības problēmām un īsāku paredzamo mūža ilgumu. Šī iemesla dēļ svara saglabāšana normas robežās ir ļoti svarīga ne tikai no indivīda dzīves kvalitātes un ilguma perspektīvas, bet arī veselības sistēmas ilgtspējas perspektīvas.

Daudzi sevi neuzskata par resniem

Lai arī 3/5 Latvijas iedzīvotāju ir problēmas nebūt ne visi pieskaita sevi pie problemātiskās grupas. Sievieties biežāk tiecas piekrist šādam apgalvojumam, kamēr vīrieši par sevi biežāk ir labākās domās.

Nespēja objektīvi novērtēt savu svaru ir saistīta ne tikai ar izlikšanos, bet arī nezināšanu. Varam pieļaut, ka liela daļa Latvijas iedzīvotāju nemaz nezina, kas ir normāls ķermeņa masas indekss un normāls svars. Ja viņi jūtas labi un nesūdzas par fiziskām saslimšanām, tad dažus vai vairākus liekus kilogramus neuzskta par problēmu. Šāda nostāja ir vērtējama pozitīvi, taču pasaules mēroga pētījumi liecina, ka paaugstināts svara indekss ir saistīts ar daudzām hroniskām un akūtām saslimšanām. Svara samazināšana palīdz uzturēt labāku veselību un dzīvildzi.

SPKC ir izstrādājis daudzus uztura ieteikumus, kas palīdz uzturēt optimālu svaru, kā arī vajadzības gadījumā to samazināt. Lai arī fiziskās aktivitātes (aerobās un svaru cilāšana) palīdz nostiprināt veselību, svara zaudēšanā galvenā nozīme ir uzņemto kaloriju daudzumam, nevis sportiskajai aktivitātei.

Latvijas diabēta federācija apgalvo, ka ir izpētīts, ka aptuveni 1/2 no diabēta gadījumiem varētu izskaust, ja tiktu novērsts liekais svars. Zinot, ka diabēta ārstēšanā bieži tiek izmantoti medikamenti, varam būt droši, ka liela daļa no pacientiem tos arī lieto. Medikamentu lietošana ir lietderīga, taču visiem ir skaidrs, ka šādu substanču lietošana ilgtermiņā var negatīvi ietekmēt iekšējo orgānu darbību. Kad kādam no orgāniem rodas problēmas, var nākties lietot papildus medikamentus, lai ar tām tiktu galā. Tas ļauj secināt, ka svara savlaicīga samazināšana un uzturēšana normas robežās palīdz ietaupīt naudu, veselību un paaugstina dzīves kvalitāti.