Ziemassvētku trakums tuvojas – būsim apzinīgi

By | December 7, 2018

Pēdējo nedēļu laikā veikalnieki sāk aktīvi reklamēt iespējas iepirkties ar atlaidēm. Mudina pirkt lielākas un mazākas dāvanas un skandējot Ziemassvētku dziesmas. Pagaidām tas vēl notiek pieklusināti, bet paredzams, ka tuvāko nedēļu laikā tautas musināšana sāksies ar lielāku sparu. Jautājums, vai mums to vajag? Vai Ziemassvētkiem ir vajadzīga komercializācija, vai arī tie ir jāsvin kā ģimenes svētki. Pēdējais variants paredz kopā būšanu neatkarīgi no finanšu līdzekļu un dāvanu apmēra. Pirmais turpretim liek skriet, meklēt, stresot un beigās nopirkt kaut ko tādu, kas patiesībā nemaz nav vajadzīgs.

Viens no veidiem kā izvairīties no Ziemassvētku iepirkšanās buma ir tajā nepiedalīties. Tā vietā izveidojiet dāvaniņas paši saviem spēkiem vai sarunājat, ka pirksiet tikai nieciņus – ne dārgākus par dažiem eiro. Tā var būt kāda skaista piparkūka, svečturis vai saldumu paciņa. Nav nekāda vajadzība dāvināt dārgas mantas, lai arī plašsaziņas līdzekļi apgalvo, ka tas ir nepieciešams un reklāmās tiekam mudināti to darīt. Iespējams, laba alternatīva ir Ziemassvētku dzejoļi vai apsveikumi, ko varam nosūtīt viens otram ar sms vai ierakstīt apsveikumu kartiņā.

Pīrāgam, nabagam, abi gali apdeguši. To mēs zinām un tas nav uzskatāms par pilnvērtīgu Ziemassvētku dzejolīti. Ja negribat palikt kaunā, veltiet pietiekami daudz laiku, lai iemācītos kārtīgu dzejoli. Mūsdienās vairs nav nepieciešams doties uz bibliotēku, jo daudzi dzejoļi ir pieejami internetā. Jauki Ziemassvētku pantiņi e bibliotēkā ir pieejami bez maksas un plašā skaitā. Arī tradīcijas, ticējumi un citas ar Ziemassvētkiem saistītas būšanas var atrast internetā. Nopirkt dāvanu var katrs, bet iemācīties piecu vai sešu pantu dzejoli var tikai retais, ja neskaita bērnus, kam tas ir jādara obligāti skolā.

Otra alternatīva būtu iztikt bez dāvanām pavisam un noziedot naudu, kas bija paredzēta šim mērķim labdarībai. Varat ziedot kādam slimam cilvēkam, trūkumcietējiem, bērniem bāreņiem vai dzīvnieku patversmei. Gan svētkos, gan ikdienā atbalsts ir vajadzīgs ļoti daudziem, bet uz Ziemassvētkiem par viņiem parasti atceramies labāk. Ja brīvi naudas līdzekļi nav, veltiet laiku, lai aprunātos ar cilvēkiem, kam vairs nav neviens ar ko runāt. Tāpat varat doties uz dzīvnieku patversmi un izvest kādu četrkājaino draugu garākā pastaigā. Iespējams, ka kāds iepatiksies un pēc neilga brīža tas jau kļūs par Jūsu ģimenes mīluli. Vai šī nebūtu pati skaistākā Ziemassvētku dāvana, ko Jūs varētu saņemt vai paši sev uzdāvināt?

Mūsu senči – senlatvieši ziemas svētkos nesēdēja mājās un neko daudz neapcerēja. Tā vietā viņi rīkoja cūku bēres, gāja ķekatās un veica citas jautras izdarības. Ja neesat izteikti kristieši, svētkus varat svinēt arī aktīvi un priecīgi ar dziesmām un dejām. Apciemojiet tuvākus un tālākus radus un kaimiņus. Šis ir laiks, kad nakts ir visgarākā un diena visīsākā, bet mēs zinām, ka viss mainās uz labo pusi. Pēc saulgriežiem dienas atkal kļūst garākas un rezultātā varam sākt celties jau saulei esot uzlekušai un arī no darba nākam mājās pa dienu, ne tā kā decembrī un janvārī.

Trešā iespēja ir Ziemassvētkiem atlikto naudu iztērēt ceļojumam uz ārzemēm. To var darīt gan garajās svētku brīvdienās, gan nedaudz nogaidīt un doties atpūtā drēgnajā februārī, kad pavasaris vēl nav pienācis, bet tik ļoti to gribās ieraudzīt ātrāk. Iespējas ir daudzas un dažādas. Iztērēt visu naudu dāvanām nav prāta darbs.